Alergia to nadmierna, niepożądana reakcja immunologiczna na
substancje, które powszechnie znajdują się w otoczeniu i u zdrowych osób nie wywołują objawów. Organizm alergika traktuje je jednak jako groźne i w bezpośrednim kontakcie z nimi uruchamia szereg mechanizmów wywołujących cztery typy reakcji (od natychmiastowej po późną) występujących w różnym czasie i zależnych od odmiennych mechanizmów.
Najczęściej są to reakcje ze strony układów, do których alergeny bezpośrednio wnikają - skóra, przewód pokarmowy i układ oddechowy.
Objawy alergii zależą od wieku dziecka i układu, którego dotyczą.
U niemowląt pierwsze pojawiają się objawy skórne: swędzące, suche plamy, często na zarumienionym podłożu, rozmieszczone symetrycznie, obejmujące policzki, okolice za uszami, owłosioną skórę głowy, szyję i kark, zgięcia łokciowe i podkolanowe, okolice nadgarstków, grzbiety dłoni i stóp. Ustępują lub łagodnieją po kilku dniach od wyeliminowania alergenu z diety.
Prawie równocześnie pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, kolka jelitowa, intensywniejsze ulewania, wymioty, nieprawidłowe, zielonkawe stolce, często zawierające krew i śluz, biegunki, zaparcia. Objawy te często prowadzą do obniżonego apetytu i braku prawidłowego przyrostu masy ciała.
U dzieci w wieku 1–3 lat często dołączają się objawy ze strony dróg oddechowych: suchy kaszel, świszczący oddech, nawracające infekcje dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa i spojówek. Sygnałem, który może świadczyć także o alergii, jest stwierdzenie u dziecka niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.
1. Jak rozpoznać alergię?
2. Jakie objawy u dziecka powinny nas skłonić do konsultacji alergologicznej?
3. W jakim wieku można zrobić dziecku testy alergiczne?
4. Czy jeśli testy są ujemne, to warto zrobić test na nietolerancje pokarmowe?
5. Czy jeśli u dziecka stwierdzono alergię, to oznacza, że będzie musiało przyjmować leki przeciwalergiczne do końca życia?
6. Czy z alergii można wyrosnąć?
7. Czy to prawda, że w leczeniu alergii mogą pomóc probiotyki?
8. Czym grozi ignorowanie czy nieleczenie objawów alergii?
9. Czy odczulanie biorezonansem może zastąpić tradycyjne podawanie leków?
10. Kiedy powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu u dziecka immunoterapii odczulającej?
11. Czy można się odczulać na alergeny pokarmowe?
12. Czy dziecko z alergią wziewną może ćwiczyć na lekcjach WF-u i uprawiać sport?
Szerzej o temacie alergii, ale także innych ważnych kwestiach przeczytamy w książce “Co Pan na to doktorze z sieci?”