Otyłość u dziecka

Otyłość wiąże się z różnymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak cukrzyca, choroby serca, problemy z kręgosłupem, a także problemy emocjonalne i psychologiczne. Niestety statystyki związane z nadwagą u dzieci są alarmujące - polskie dzieci tyją w oczach! Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że co trzeci 8-latek ma nadwagę lub jest otyły. Niepokojące dane dotyczą także maluchów: nieprawidłową masę ciała stwierdza się u co trzeciego polskie - go dziecka między 5. miesiącem a 3. rokiem życia. Co jest tego główną przyczyną?

otyłość

Eksperci zwracają uwagę, że dieta dziecka w pierwszych miesiącach i latach życia ma ogromny wpływ na jego sposób odżywiania i zdrowie w późniejszym życiu, gdyż to właśnie wtedy kształtują się nawyki żywieniowe. Przeprowadzone badania potwierdzają, że dzieci, które nie były prawidłowo żywione we wczesnym dzieciństwie, obarczone są znacznie większym ryzykiem otyłości w przyszłości. Bodźcem do takiego stanu rzeczy jest nie tylko przekarmianie maluchów, ale także zbyt szybkie odstawienie od piersi, za mała ilość warzyw w diecie, zbyt duża ilość cukru w spożywanych posiłkach, dodawanie do nich soli oraz podjadanie między posiłkami.

Najwyższa pora porzucić pogląd, że pyzate dziecko to takie, którym niczego na pewno nie brakuje. Zaznaczyć należy, że najczęściej jest wręcz odwrotnie – to właśnie dzieci z nadwagą są najczęściej niedożywione. Jak to możliwe?

Cóż, tzw. „śmieciowe” jedzenie, które jest przyczyną zwiększania masy ciała u dzieci (słodycze, słodkie napoje, produkty wysoko przetworzone, przekąski) pomimo wysokiej kaloryczności cechuje się niską gęstością odżywczą. W praktyce sprowadza się to do tego, że choć w jednostce masy lub objętości jest dużo kalorii, to mało jest składników odżywczych, takich jak białka, dobre tłuszcze, zdrowe węglowodany (złożone), witaminy i minerały. Może okazać się, że u dziecka na takiej właśnie diecie występują niedobory wapnia, żelaza, witamin itp. Dodatkowo dzieci z nadwagą są znacznie bardziej narażone na astmę oskrzelową, problemy kostno-mięśniowe, bezdech senny, podwyższone androgeny i zespół policystycznych jajników                    u dziewczynek, nadciśnienie śródczaszkowe, stłuszczenie wątroby, choroby nerek.      A także w wieku dojrzałym podwyższone ryzyko raka piersi i jelita grubego oraz kamicy pęcherzyka żółciowego. Istotnym elementem są także zaburzenia emocjonalne spowodowane brakiem akceptacji własnego wyglądu przez siebie, a także przez rówieśników i otoczenie. Co więc zrobić, gdy zauważymy lub podejrzewamy, że nasze dziecko ma nadwagę lub otyłość?

  • Jakie są zdrowotne skutki otyłości u dzieci?
  • Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko ma nadwagę lub otyłość? Jakie powinno mieć BMI i jak je obliczyć?
  • Pod opieką jakiego specjalisty powinien być mały pacjent z nadwagą lub otyłością?
  • Czy u dzieci stosuje się diety odchudzające? Gdzie można znaleźć takie diety?
  • Ile wysiłku fizycznego w skali tygodnia powinno mieć otyłe dziecko?
  • Od czego rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych?
  • Jak motywować dziecko do zdrowej diety i aktywności fizycznej?
Na te i inne pytania odpowiedź znajdą Państwo w książce  Co Pan na to doktorze z sieci? 🙂

Dodaj komentarz