Migdałki odgrywają istotną rolę w układzie odpornościowym - chronią organizm przed wniknięciem chorobotwórczych drobnoustrojów. Bardzo często słyszymy o "przerośniętym trzecim migdale". Przypadłość ta ma miejsce głównie w pierwszych latach życia dziecka. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy usunięcie migdałka to dobra decyzja?
Migdałek gardłowy popularnie nazywany trzecim oraz migdałki
boczne zlokalizowane są w nosogardle. Gardłowy leży w środku, bezpośrednio za nosem, a boczne są schowane za łukami podniebiennymi. Migdałki zbudowane są z tkanki limfatycznej i wraz z grudkami chłonnymi tylnej ściany gardła tworzą pierścień Waldeyera, pierwszą linię obrony immunologicznej nosogardła, zlokalizowaną w tak zwanych „wrotach infekcji”, miejscu przez które bakterie dostają się do organizmu. Uruchomienie mechanizmów immunologicznych w tkance limfatycznej związanych ze zwalczaniem infekcji powoduje ich obrzęk i przerost. Po przechorowaniu infekcji migdałki samoistnie się zmniejszają. Jednak gdy dziecko często choruje, a do tego jest alergikiem, tkanka limfatyczna migdałka pobudzana jest bardzo często lub wręcz bez przerwy. W takich warunkach migdałek nie wraca do wyjściowych rozmiarów, a nawet powiększa się przy każdej kolejnej infekcji.
1. Jakie objawy mogą wskazywać na przerost trzeciego
migdałka?
2. Dlaczego u jednych dzieci trzeci migdałek przerasta, a u innych nie?
3. Czy powiększony trzeci migdałek pediatra jest w stanie dostrzec gołym okiem, czy potrzebna jest wizyta u laryngologa?
4. Czy zanim zapadnie decyzja o operacyjnym usunięciu trzeciego migdałka, próbuje się go leczyć?
5. Jakie jest ryzyko pozostawienia trzeciego migdałka, kiedy są ewidentne wskazania do jego usunięcia?
6. Jaką mamy gwarancję, że po usunięciu trzeciego migdałka dziecko będzie lepiej oddychać, przestanie chrapać i będzie rzadziej chorować?
7. Potocznie uważa się, że jeśli „przemęczymy” się z trzecim migdałkiem do 10.–12. roku życia dziecka, to dojdzie do jego samoistnego obkurczenia. Czy to prawda?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce „Co Pan na to doktorze z sieci?”