Jak odróżnić infekcje?

Jak odróżnić infekcje?

Apsik! Sezon chorobowy w pełni – i to wyjątkowo bardzo w pełni :). Rodzice w przedszkolach, szkołach czy na forach internetowych każdego dnia wymieniają się informacjami o chorobach, objawach i stosowanym leczeniu. Codziennie pojawiają się nowe posty z pytaniami dotyczącymi sposobów i metod domowego leczenia oraz namiarami na pediatrów. Jedne dzieci mają biegunkę, zapalenie spojówek i dolegliwości ze strony układu oddechowego, inne wysoką gorączkę i kaszel, ból gardła a w przypadku niektórych występują wszystkie objawy razem. Z jakimi infekcjami mamy teraz do czynienie?
Czy to grypa, przeziębienie, a może COVID-19?

Grypa, przeziębienie, COVID-19 to infekcje wirusowe nie tylko przenoszone w podobny sposób, ale także objawiające się zbliżonymi do siebie dolegliwościami. Obciążają przede wszystkim układ oddechowy. Do tej grupy schorzeń dochodzi
jeszcze alergia, która choć nie jest stricte infekcją – nie jest wcale mniej dokuczliwa, a dolegliwości potrafią być równie nieprzyjemne. Ponadto często przebieg infekcji u każdego może dawać różne objawy i nie zawsze są one „książkowe”. Specjaliści mają przed sobą trudne wyzwanie – postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najbardziej zbliżony do grypy jest COVID-19. Obie infekcje charakteryzuje wysoka gorączka i kaszel – przeważnie suchy. Dodatkowo przy grypie występują bóle głowy, mięśni, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu, a także wodnisty katar. Przy koronawirusie objawy te występują rzadziej, za to zdecydowanie częściej występują suchy, męczący kaszel, czasami prowadzący do duszności, a także brak smaku i węchu, ból mięśni. 

Przy COVID-19 rzadziej, niż w przypadku grypy występuje biegunka i katar. Duszności podobne do tych w zakażeniu koronawirusem mogą być także objawem alergii. Tutaj już jednak bardzo często pojawia się kichanie, męczący, świszczący kaszel oraz zatkany nos. Może się zdarzyć, że do wspomnianych objawów alergii dołączy gorączka – ale wtedy najczęściej mamy do czynienia z nadkażeniem.

Ból gardła, kichanie, katar i bóle mięśni występują także w przypadku przeziębienia – czyli sezonowej infekcji wirusowej wywołanej przez rhinowirusy, adenowirysy, metapneumowirusy, czy wirusy RSV, wywołujące stany zapalne nosogardła i zatok.
Współwystępujące ze sobą objawy charakterystyczne dla kilku infekcji niezwykle utrudniają właściwe rozpoznanie choroby. W przypadku grypy i wirusa COVID-19, RSV czy adenowirusów pomocne mogą okazać się testy, które można samodzielnie wykonać w domu. Należy jednak pamiętać, że ujemny wynik szybkiego testu nie daje 100% pewności, a istotną kwestią są występujące u pacjenta objawy i uważna ich obserwacja.

Dla ułatwienia zamieszczamy poniższą tabelę

Jak odróżnić infekcję?

GRYPA

COVID-19

PRZEZIĘBIENIE

ALERGIA

Gorączka

Ból głowy

Kaszel

Katar

Kichanie

Zmęczenie

Ból gardła

Bóle mięśni

Biegunka

Duszności

Występowanie objawów

Często

Czasami

Rzadko

Sprawdź jak wzmocnić odporność.

Dodaj komentarz