Kiedy chore dziecko powinno zostac w domu? – Pytanie na śniadanie

W jednym z odcinków Pytania na Śniadanie rozmawialiśmy o tym, kiedy chore dziecko powinno zostać w domu?

pytanie na sniadanie dr anna krysiukiewicz-fenger

Kiedy dziecko powinno zostać w domu z powodu choroby i kiedy może wrócić do przedszkola? – Na te i inne pytania związane z tematem rozmawialiśmy dziś w „Pytaniu na śniadanie”.

Witamy wrzesień, a wraz z nim wszystkich małych i dużych uczniów rozpoczynających swoją przygodę z edukacją. Sezon jesienny sprzyja chorobom i nie ma co ukrywać, że najczęściej dzieci „przynoszą” choroby ze żłobków/przedszkoli/szkół. Oczywiście nie jest to reguła, ale zwykle tak bywa. Dane statystyczne pokazują, że dziecko w wieku żłobkowym/przedszkolnym choruje średnio 12 razy w ciągu roku. Nie jest to dobry czas ani dla rodziców, którzy często muszą brać z tego powodu wolne w pracy, ani dla samych dzieci, których samopoczucie w czasie choroby nie jest dobre.

Zdania rodziców w kwestii posyłania dzieci przeziębionych/chorych do przedszkola są podzielone. Jedni uważają, że katar to nie choroba i takie dziecko spokojnie może korzystać z zajęć przedszkolnych. Inni kategorycznie się z tym nie zgadzają, tłumacząc że to właśnie katar jest początkiem choroby i takie dziecko zaraża inne już od samego początku. Jak jest naprawdę?

Katar, stan podgorączkowy mogą być pierwszymi objawami choroby. Warto wtedy zostawić dziecko w domu na 2-3 dni i je obserwować. Być może ten krótki czas odpoczynku zatrzyma przeziębienie i już po 2 dniach dziecko będzie zdrowe i spokojnie wróci do przedszkola pełne sił i energii. Może być też tak, że w ciągu tych kilku dni choroba nabierze w mocy i trzeba będzie udać się do lekarza celem włączenia odpowiednich leków.

Absolutnie nie wolno podawać dziecku syropu przeciwgorączkowego,przeciwbólowego i posyłać go do przedszkola/żłobka. Rodzice, którzy tak robią powinni zastanowić się nad konsekwencjami takiego zachowania. Zapewne fakt podania takiego leku nie zostanie ujawniony Pani – ponieważ oznaczałoby to odesłanie dziecka do domu-w związku z czym, jeśli okaże się, że konieczne będzie wezwanie np. Karetki Pogotowia nie zostaną oni dobrze poinformowani o stanie faktycznym dziecka. W celu ratowania zdrowia i życia mogą podać lek z taką samą substancją aktywną, który spowoduje odwrotny skutek niż zamierzony. Narażamy w ten sposób życie i zdrowie swoich dzieci.

Droga mamo, drogi tato… Zastanów się o czym myślisz kiedy jesteś chory. Czy masz siłę i zdrowie pracować? Czy możesz się skupić? Przedszkole dla dziecka jest jak Twoja praca dla Ciebie. Spędzacie w nich tyle samo czasu. Może ten projekt, o który upomina się szef uda się przesłać zdalnie? Może któryś z Twoich współpracowników może Cię wyręczyć? Może babcia, opiekunka lub zaprzyjaźniona sąsiadka może zostać tego dnia z dzieckiem w domu. To na Tobie spoczywa odpowiedzialność za zdrowie twojego dziecka. Ty znasz je najlepiej. Obserwujesz je, widzisz niepokojące objawy. Ty wiesz o pierwszych bolączkach. Wiesz , że czasami jedno przytulenie może wyleczyć wszystkie „bolączki świata”. Wiesz też, że czasami Twoje dziecko potrzebuje zostać w domu, w łóżku. Odpocząć i się zregenerować. Postaraj się zrobić wszystko, aby dać mu (i sobie) taką możliwość.

 

Dodaj komentarz