Pytanie na Śniadanie – Endorfiny, czyli lek na całe zło

Jak być bardziej szczęśliwym, czyli małe co nieco o endorfinach w październikowym odcinku Pytania na Śniadanie.

Endorfiny jak wytworzyc ich wiecej

Kalendarzowy pierwszy dzień jesieni za nami. Z drzew spadają liście, dzieci zbierają kasztany, czerwieni się jarzębina. Dni stają się krótsze, a my coraz bardziej nostalgiczni. Czy możemy to zmienić ? I jaki będzie tego koszt?

I teraz nastąpi największe zaskoczenie. Możemy być szczęśliwi, radośni i pogodniejsi zupełnie za darmo. Sami sobie możemy zapewnić taki luksus i lek na całe zło. Mowa o endorfinach.

Co to takiego? Endorfiny (endogenna morfina) to tzw. hormon szczęścia wytwarzany głównie przez nasz mózg (ale nie tylko). Dzięki nim odczuwamy radość i euforię, a dodatkowo redukują poziom stresu i działają przeciwbólowo. Kolejną ich zaletą jest to, że możemy je dawkować bez umiaru.

Jak je produkować? Wystarczy już delikatny uśmiech i pozytywna myśl, aby nasz organizm zaczął wytwarzać hormon szczęścia. Można biegać, tańczyć, skakać, zjeść czekoladę, banana, albo nawet śledzia. Robić to co sprawia nam przyjemność, a wtedy nasz organizm zapewni nam jej więcej.

Nasze szczęście zależy od nas samych. Uwierz w siebie, w swoje możliwości. W to, że możesz być szczęśliwy. Uśmiechaj się, myśl pozytywnie, skosztuj czekolady, zatańcz, pobiegnij, weź prysznic. Zrób coś dla siebie, a organizm odpłaci Ci tym co dobre. Tylko uważaj! To uzależnia;).

Dodaj komentarz