Pytanie na Śniadanie – dlaczego z wiekiem tyjemy?

W jednym z odcinków "Pytanie na Śniadanie" rozmawialiśmy o tym, dlaczego wraz z wiekiem tyjemy.

Dlaczego z wiekiem tyjemy

Relacja człowiek – waga zdecydowanie nie należy do tych najlepszych, szczególnie jeśli chodzi o kobiety. Dlaczego tak jest? Czasami pomimo stosowania diety, treningów, wprowadzenia zdrowych nawyków okazuje się, że waga stoi w miejscu. Nawet nie drgnie. Najrozsądniej wydawałoby się wymienić ją na nową, bo pewnie ta jest zepsuta. Tylko czy to na pewno wina wagi?

Otóż okazuje się, że nasz organizm wraz z wiekiem zwalnia. Już po 18 roku życia nasz metabolizm spowalnia swoje działanie o blisko 3% w ciągu 10 lat. W przypadku mężczyzn proces ten następuje wolniej, ponieważ z reguły (od której też są wyjątki) mają oni więcej tkanki mięśniowej, która jest potrzebna do spalania kalorii.

Czy zatem warto dalej ćwiczyć, zdrowo się odżywiać?

Oczywiście, że tak. Pamiętajmy, że zdrowa dieta, aktywność fizyczna wpływają dobrze na cały nasz organizm i nasze ogólne samopoczucie. Może i w osiągnięcie wymarzonej wagi będziemy musieli włożyć trochę więcej wysiłku, ale nie jest to nierealne. Ważne jest znać swój organizm, wiedzieć jak funkcjonuje i czego możemy się po nim spodziewać. Jeśli sygnalizuje zmęczenie – zapewnijmy mu chwilę relaksu i czasu na regenerację, a naszej wadze dajmy drugą szansę;).

 

Dodaj komentarz