Jak przetrwać upały? – Pytanie na śniadanie

Przy okazji upalnej aury, gościłam w Pytaniu na Śniadanie, gdzie razem z Marcinem Porębińskim - Mr.White 😊 opowiadaliśmy jak przetrwać obecną falę upałów.

pytanie na śniadanie krysiukiewicz fenger

Rozmawialiśmy o domowych sposobach ochładzania się ❄️, pamiętając również o podstawowych zasadach:

  • Nosimy odpowiednie ubranie z przewiewnego, lekkiego, najlepiej naturalnego materiału, w jasnym kolorze, który odbija promienie słoneczne.
  • Wychodząc na słonce chronimy głowę odpowiednim nakryciem a oczy okularami z filtrem UV, na skórę aplikujemy krem z wysokim filtrem ochronnym.
    Staramy się unikać słońca w godzinach największego nasłonecznienie, miedzy godziną 10 i 16
  • Nawadniamy się! Przy temperaturze otoczenia przekraczającej 30 st.C powinniśmy pić 2 – 3 l płynów. Duże zapotrzebowanie na płyny wynika ze zwiększonego pocenia się, które jest naturalną obroną organizmu przed przegrzaniem. Z potem tracimy jednak nie tylko wodę, ale również mikroelementy. Dlatego ważne jest nie tylko ile, ale i co pijemy. Dorosłym poleca się wodę wysokomineralizowaną, herbaty ziołowe lub owocowe. Do wody warto dodać plasterek cytryny lub gałązkę mięty – działają orzeźwiająco. Zaleca się picie soku pomidorowego, który jest bogatym źródłem potasu. Niedobór elektrolitów takich jak sód, potas, magnez może być powodem osłabienia i zaburzeń organizmu i pogorszenia zdrowia u osób chorych.
  • Musimy pamiętać, że małe dzieci oraz osoby starsze mimo postępującego odwodnienia nie zawsze odczuwają pragnienie. Dlatego wymagają zwiększonej uwagi otoczenia.

Dodaj komentarz