Pytanie na Śniadanie – Sposoby na spokojny sen dziecka.

Ile powinno spać małe dziecko i jakie są sposoby na spokojny sen - o tym rozmawialiśmy w kolejnym odcinku "Pytanie na Śniadanie".

problemy ze snem niemowląt

Sen dziecka czasami spędza rodzicom „sen z powiek”. Przewijające się w głowie myśli, czy nie śpi za długo, czy może za krótko zna każdy młody tata i każda mama. Ile więc powinno spać małe dziecko? Ogólnie przyjmuje się, że noworodek może spać i do 20 godzin na dobę, zaś w przypadku dziecka 6 miesięcznego może być to około 14 godzin. Oczywiście każde dziecko jest inne i nie można odnosić tych norm do wszystkich niemowlaków, więc to że mój półroczniak śpi 10 godzin, a sąsiadki 15 wcale nie musi oznaczać, że dzieje się coś złego.

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Najlepszym sposobem są przyjęte rytuały tzn. karmienie o stałej porze, kąpiel w ustalonym momencie, wyciszenie przed snem. To wszystko wpływa na samopoczucie maluszka.

W myśl zasady, że potrzeba matką wynalazku rodzice, aby zapewnić lepszy sen swojemu maleństwu umilają drzemkę np. szumem. Jego dźwięk przypomina często bicie serca, szum fal (naśladujący przepływ krwi pępowinowej) wszystkie te odgłosy, które dziecko słyszało będą jeszcze w łonie matki. W tym celu w użycie wchodzą suszarki, okapy, odkurzacze, czy też misie-szumisie. Te ostatnie cieszą się sporą popularnością.

Nie możemy jednak zapominać, że płacz jest jedyną formą komunikacji takiego niemowlaka. On w ten sposób zwraca nam uwagę, że odczuwa dyskomfort tzn. jest głodny, ma mokrą pieluszkę, może coś go boli, źle się czuje, lub też po prostu potrzebuje bliskości. Starajmy się więc nie zagłuszać tym szumem potrzeb maluszka.

Bardzo ważna jest tutaj ogólna obserwacja dziecka. Jeśli widzimy, ze dziecko często się wybudza, jest niespokojne, pomimo że ma suchą pieluszkę i jest najedzone to warto jednak skonsultować się z pediatrą.

 

 

Dodaj komentarz