Pokarmy, które mogą spowodować zakrztuszenie i zadławienie – Pytanie na Śniadanie

W dzisiejszym "Pytaniu na Śniadanie" rozmawialiśmy o pokarmach, które mogą spowodować zakrztuszenie i zadławienie u dzieci. Jakie mogą być konsekwencje zakrztuszenia/zadławienia i jak skutecznie udzielić dziecku pierwszej pomocy.

pytanie na śniadanie krysiukiewicz fenger, zakrztuszenie, zadławienie

Krztuszące się dziecko układamy na klatce piersiowej, na własnym przedramieniu, główką zwróconą w dół, podpierając ją na dłoni. Przedramię możemy podeprzeć na kolanie.

Dłonią drugiej ręki uderzamy 5-krotnie w okolicę międzyłopatkową. Jeżeli ciało obce nie wysunie się z dróg oddechowych, przewracamy dziecko na plecy i wykonujemy 5 uciśnięć mostka. U przytomnego dziecka powtarzamy te czynności do skutku. Jednak gdy dziecko zaczyna sinieć, robi się wiotkie, należy podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową.

RKO Rozpoczynamy od 5-krotnych wdechów obejmując ustami nos i usta dziecka a następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej w połowie długości mostka. Następnie kontynuujemy czynności w schemacie 30 uciśnięć 2 oddechy.

Dziecko oddycha częściej niż dorosły dlatego osoby medyczne resuscytują dziecko w schemacie 15:2. Rodzic i osoba nie-medyczna wykonuje 30:2
🚑

Jeżeli mamy przy sobie drugą osobę polecamy wezwanie karetki pogotowia dzwoniąc pod numer 999 lub 112, jeżeli jesteśmy sami prowadzimy RKO przez 2 min a następnie dzwonimy sami.

 

Więcej artykułów dotyczących pierwszej pomocy znajdziesz pod tym linkiem.

pytanie na śniadanie krysiukiewicz fenger, zakrztuszenie, zadławienie

Dodaj komentarz