Szczepionki nie powodują autyzmu – Pytanie na Śniadanie

W programie Pytanie na Śniadanie rozmawialiśmy o niedawno opublikowanych, duńskich badaniach, które jednoznacznie potwierdziły, że nie ma związku pomiędzy szczepieniem na odrę, świnkę i różyczkę a występowaniem autyzmu.

Szczepionki nie powodują autyzmu

Największe jak do tej pory badanie potwierdziło to, o czym naukowcy mówili od dawna – nie ma związku pomiędzy szczepieniem na odrę, świnkę i różyczkę a występowaniem autyzmu. Duńscy naukowcy przebadali 657 461 dzieci urodzonych między styczniem 1999 a grudniem 2010. Wśród nich były osoby zarówno szczepione, jak i nieszczepione. Spośród nich 6 517 wykazywało zaburzenia ze spektrum autyzmu. Naukowcy po przeanalizowaniu danych wykazali, że związek pomiędzy szczepieniem MMR (na odrę, świnkę i różyczkę) jest statystycznie nieistotny.
Oczywiście nie jest to jedyne badanie, które wykazuje, że szczepionki nie powodują autyzmu. Naukowcy opierają się często także o metaanalizy, czyli badania podsumowujące inne badania, które również tego związku nie wykazały. Duńskie badanie jest o tyle istotne, że przebadało największą jak dotąd grupę dzieci.

Polecam każdemu, kto ma jeszcze wątpliwości. Szczepionki nie powodują autyzmu. Zapraszam do przeczytania na blogu o innych wystąpieniach w programie „Pytanie na Śniadanie”

Szczepionki nie powodują autyzmu

Dodaj komentarz