Jak przyjmować leki, aby były skuteczne?
Podczas kolejnego odcinka programu „Pytanie na Śniadanie” miałam przyjemność rozmawiać o lekach i odpowiedzieć na pytanie: Jak brać leki, aby były skuteczne?
Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza jest podstawową zasadą, jeśli chcemy wrócić do pełni sił. Musimy jednak pamiętać, że nie powinno się to ograniczać tylko do ilości przyjmowanych dawek, ale do ich prawidłowości. Co to oznacza?
- Nie możemy zażywać leków z tą samą substancją aktywną. Nazwa handlowa to nie to samo co substancja chemiczna np. jest wiele nazw leków, których głównym składnikiem jest paracetamol. Jest to bardzo istotne, ponieważ przyjmując leki będące substytutami możemy działanie terapeutyczne zamienić na toksyczne.
- Odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi dawkami.
- Kooperacja leków z innymi lekami, oraz z żywnością. Wszelkie informacje dotyczące tego tematu uzyskamy od naszego lekarza, ale możemy je także znaleźć na ulotce znajdującej się przy danym leku. Przede wszystkim leki powinny być popijane wodą. Nie kawą, nie herbatą, nie sokiem. Wśród tych ostatnich na szczycie plasuje się sok grejpfrutowy, który potrafi zwiększyć prawie 15-krotnie działanie leków antydepresyjnych. Kolejną ogólnie przyjętą zasadą jest to, że przyjmując antybiotyki unikamy nabiału, ponieważ obniża on skuteczność leku. Leków na anemię nie powinniśmy łączyć z herbatą, leków antyzakrzepowych z warzywami zielonolistnymi, antydepresyjnych z produktami wysokobiałkowymi, kaszą, pieczywem pełnoziarnistym, a leków na serce z nabiałem.
Jeśli nie mamy pewności co do interakcji leków z daną żywnością najlepiej zachować 2 godzinny odstęp, a jeśli mamy wątpliwości, skonsultować się z lekarzem.